S-D : 800 - 2100

L-V : 730 - 2200

Rezultatele sportivilor Casei Ema la Campionatele Naționale de Înot 2018

Articol preluat Sportul Bistrițean:

La Miercurea Ciuc s-a desfășurat Campionatul Național de Înot în bazin de 25 de metri. Înotătorii Clubului Sportiv Casa Ema, antrenați de Alexandru Gabor,  au avut rezultate foarte bune în toate probele în care au concurat.

Ruxandra Brehar a prins finala A la 50 de metri bras și a încheiat cursa pe locul 5 la tineret și pe 7 la open, la doar 35 de sutimi de o medalie. În finala B, a ocupat locul11 la tineret în proba de 100 de metri bras și 13 la open, iar la bras a terminat pe 15 la tineret și pe 16 la open.

Ștefan Ropan a prins și el finala B la 200 de metri mixt, clasându-se pe un onorabil loc 5 în întrecerea juniorilor. De asemenea, la 50 de metri bras a fost pe 7 iar la 200 de metri bras a încheiat cursa pe 6.

Beatrice Chibulcutean a ajuns și ea în finala B la junioare, clasându-se pe 6.

Daria Drăgan a avut și ea o evoluție foarte bună deși nu s-a calificat în finală. În seriile contra cronometru a obținut locul 9 la 100 de metri fluture.

Și Sorana Gherman a reușit să își bată toți timpii de până acum, chiar dacă n-a avut clasări notabile.

În ștafeta de 4×50 m liber, Casa Ema a obținut locul 7, cu Sorana având timpul de 29.03,  Ruxandra  29.48,  Daria  30.02  și Beatrice 30.07. La ștafeta mixtă, bistrițenii au fost foarte aproape de medalie, clasându-se pe locul 5 la doar 35 de sutimi de locul 3. Însă, au concurat la categoria tineret, deși au avut în componență două junioare.

”Este foarte greu să te lupți cu alte cluburi, precum Steaua, de pildă. Suntem mândri de rezultatele obținute. Toți sportivii clubului nostru au reușit timpi foarte buni și clasări remarcabile”,spune Mihai Oprea, președintele Clubului Sportiv Casa Ema.